Introvert Issues – Waarom de introvert moet beginnen met ‘ghosting’ (en de extravert ook)

by Charelle
ghosting

Iedere introvert kent het wel. Dat moment waarop je voor jezelf besloten hebt dat je een feestje mag verlaten, maar waarop je eerst nog afscheid moet nemen van iedereen. Of op zijn minst van die vriend/vriendin/oom/tante/collega/verre bekende wie het feestje organiseert. Zo onopvallend mogelijk wurm je je langs alle mensen in de hoop dat je niet gestrikt wordt voor het gesprek der small talk. Niet nu je op het punt staat om te vertrekken.

Na de gastvrouw of gastheer te hebben gevonden plaats je jezelf schuin achter deze persoon (dat merkt hij wel toch?). Waarop deze persoon géén idee hebt dat jij daar staat en gepassioneerd verder converseert met zijn of haar gesprekspartner. Je wringt je wat dichterbij en bemachtigt verontschuldigend – want je voelt je een indringer in het groepje – een plek aan het tafeltje.

Het gesprek zet zich heftig voort. Je knikt wat. Glimlacht wacht. En dan opeens! Zijn alle ogen op jou gericht. Vermaak je je een beetje? Shit. Als je nu zegt dat je weggaat lijkt het net alsof je het niet leuk vond – of je dit nu wel of niet vond. Je knikt wat, stamelt wat en kaatst de vraag snel terug. Een halfuur later krijg je eindelijk de kans om je afscheid aan te kondigen. Nu heb je net die laatste bus gemist, net niet meer genoeg tijd om dat boek uit te lezen voordat je toch écht naar bed moet en die Netflix aflevering die je jezelf had beloofd zit er ook niet meer in vanavond.

Afscheid nemen, je vertrek aankondigen, doei zeggen. Het is voor de introvert een hele klus. Maar ook voor de extravert is het afscheidsritueel niet bepaald leuk. Immers, een vertrek wijst erop dat een feestje bijna is afgelopen. Het is het begin van het einde!

Daarbij gaat doei zeggen altijd gepaard met oninteressant geklets, waar niemand iets aan heeft. Degene die afscheid komt nemen wil maar één ding: daadwerkelijk vertrekken. En degene van wie afscheid wordt genomen wil gewoon verder met party’en (tenzij deze persoon een introvert is die het liefst wil dat de avond zo snel mogelijk voorbij is). Sterker nog, afscheid nemen kost de gastheer/gastvrouw héél veel tijd. Als bovenstaand ritueel zich bij ieder afscheid herhaalt, dan is de host het eerste deel van de avond bezig met verwelkomen (wat wél leuk is, want yay je bent er!) en het tweede deel van de avond met afscheid nemen. Kortom, heeft niemand wat aan.

De oplossing: ghosting. Zonder gedag te zeggen weggaan bij een feestje of andere sociale gelegenheid. Heeft niets met Halloween te maken dus (een andere introvert issue). Onbeleefd? Ik geloof dat het voorgaande aantoont van niet. Maar er zijn nog meer redenen waarom ghosting een prima manier is om een feestje te verlaten. Even op een rijtje:

  1. Als je afscheid neemt, gaat het altijd om jou. Je hebt a.) heel veel te doen morgen, b.) was vanmorgen héél vroeg op en bent zó ontzettend moe, c.) de hond kan echt niet zolang alleen thuisblijven, of d.) iedere andere reden of verzonnen smoes. Maar, het feestje gaat niet om jou. Of wel?
  2. Zoals ik hierboven al noem. Afscheid nemen is ongezellig. Nét wanneer iedereen het zo naar zijn zin heeft kom jij afscheid nemen. Als je echt dankbaar bent voor de gastvrijheid, ga je dus lekker ongemerkt weg en stuur je de volgende dag een app’je om te bedanken voor de gezelligheid.
  3. Een groot deel van de mensen is dronken. Dus of je nu wel of niet afscheid neemt, mensen zullen écht niet merken dat je inmiddels bent vertrokken.
  4. Het kost veel tijd. Jij verspilt de rest van je avond én belemmert de gastheer/gastvrouw om zichzelf te vermaken.
  5. Als je aankondigt dat je vertrekt zijn er áltijd mensen die vragen of je blijft. Ga je nu al!? Nou, dat wil je natuurlijk voorkomen.

Houd er wel even rekening mee dat je dit niet op je eigen feestje kunt doen. En soms is het ook gewoon écht niet gepast. Bijvoorbeeld bij een kleinschalige gelegenheid, een etentje, of ergens anders waar je vertrek direct opvalt. Maar dat kun je vast zelf wel inschatten.

Een groot, wild, gezellig feestje daarentegen? Ghost your gang! En ben je toch bang om onbeleefd te zijn? Vergeet dan niet dat app’je te sturen om te bedanken. (Oh en bang dat je niet veilig thuis aankomt? Stuur als je de deur achter je hebt dichtgetrokken direct een app’je dat je op weg bent naar huis maar het heel gezellig was! Dan weten mensen dat je buiten de deur bent.)

Mij lijkt het wel wat, dat ghosting. Op deze manier kan ik op een avond toch mijn gezicht laten zien, maar ’s avonds nog wel wat lezen om op te laden.

Heb jij weleens geghost? En wat vind jij? Is het onbeleefd? Of kan het eigenlijk wel? Laat het weten in de comments!

Bronnen:
Stevenson, S. (2013). Don’t Say Goodbye. Just Ghost. Slate.
Roks, S. (2015). Doei zeggen als je een feestje verlaat hoeft ééécht niet. De Gladiool.
Diamond, A. (2014). Polite Alternatives to Ghosting. Man Repeller.

27 comments

Sonja 27 januari 2016 - 12:24

Ik had hier nog nooit over gehoord, ghosting! Hoewel ik ook echt een hekel heb aan afscheid nemen op feestjes weet ik niet helemaal of ik het ook echt ga toepassen.. laat ik denk ik een beetje afhangen aan het dronkenheid-gehalte;) Ik wil namelijk ook weer niet onaardig lijken ofzo door zomaar weg te gaan!

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:59

Haha ja, het hangt echt een beetje af van de situatie denk ik. ;)

Reply
Bodi Féline 27 januari 2016 - 12:38

Oh zo herkenbaar dit! Ik heb ook altijd zo’n moeite met afscheid nemen. Toch vind ik dat ghosting wel een moeilijke, ligt heel erg aan de situatie of het kan denk ik ja. Want je wilt inderdaad niet onbeleefd overkomen.

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:59

Nee, dat hangt echt zó af van de situatie. Maar soms kan het wel handig zijn. (:

Reply
Sax and the Pretty 27 januari 2016 - 13:26

Ik ghost altijd en ben allesbehalve introvert ;) x

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:59

Haha go extraverte ghoster! ^^

Reply
Heidi 27 januari 2016 - 15:59

Ik heel goed. ik zelf heb altijd moeite om afscheid te nemen.
Meestal laat ik mijn man maar zeggen dat we weg zijn.
Hij kan dat beter uit leggen.
Maar als ik bij familie ben dan kan ik soms tot het laagste blijven zitten als het zo gezellig is.

Reply
Laura 27 januari 2016 - 16:18

Heel erg herkenbaar, leuk geschreven ook!

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:08

Dankjewel Laura! (:

Reply
Hilde 27 januari 2016 - 17:42

Ik ghost niet echt haha, de mensen waarmee ik op dat moment nog mee sta te kletsen zeg ik gedag en naar de rest roep ik ‘doei! was gezellig!’ (als opvalt dat ik weg ga) en dan zo snel mogelijk de deur uit, althans.. dat probeer ik, kom toch vaak nog wel iemand tegen op weg naar buiten :p

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:09

Haha Hilde, klinkt als een soort tussenvorm, maar wel een goede tactiek, ga ik eens onthouden. ;)

Reply
Tamarah 28 januari 2016 - 08:20

Lastig, de meeste feestjes waar ik kom zijn verjaardagen van familie (of vrienden). Daar gaan ghosten lijkt mij wel erg onbeleefd. Maar laatst hadden we een afscheidsfeestje, en daar heb ik wel min of meer geghost. Nouja, we hebben gedag gezegd tegen degene die een half jaar naar buitenland gaat, voor de rest niet. Er zat 30 man, waarvan ik de helft niet kan. Daahaaag haha.

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:10

Nee, op kleine verjaardagen kan het echt niet nee. En dat klinkt als een soort van ghosting Tamarah, toch wel handig soms! ^^

Reply
kim 29 januari 2016 - 13:29

Oooh ik vind afscheid nemen altijd vre-se-lijk. Maar dan vooral omdat ik niet goed weet hoé. Moet ik dan echt iedereen langsgaan en een hand/ zoenen/ knuffels geven? Hetzelfde met hoi zeggen trouwens.
Een vriendin van me vond dat tijdens uitgaan wel altijd hilarisch trouwens. Dat ik dan een date had met een jongen en ging hoi en doei ging zwaaien.
Ghosting kan inderdaad op een groot feestje, maar waar ik heenga is meestal wat kleinschaliger!

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:05

Haha dat doe ik ook heel vaak Kim, ‘hoi’ en ‘doei’ zwaaien. Zo van. Ja nee knuffel/zoen/hand allemaal ongemakkelijk en liever niet. Ik zwaai wel. :’D Ben ik kennelijk niet de enige die dat doet, wat grappig. Nou ik moet zeggen ik kom ook niet zoveel op grote feestjes, maar mocht het ooit voorkomen, you know what to do. ;)

Reply
kim 1 februari 2016 - 15:06

Hm ik probeerde naar je tweede pagina met artikelen te gaan, omdat ik op een wat ouder artikel wilde reageren over introvert issues, maar dat lukte niet! In ieder geval, ik kwam net weer een persoonlijkheidstest tegen die mijn persoonlijkheid nauwkeurig beschrijft! Misschien vind jij dat ook interessant om te doen :)
http://www.16personalities.com/isfj-personality
Daar staat ook dat ik voor een introvert nog erg sociaal ben (hahaha). “Though possessing the Feeling (F) trait, ISFJs have excellent analytical abilities; though Introverted (I), they have well-developed people skills and robust social relationships; and though they are a Judging (J) type, ISFJs are often receptive to change and new ideas.”

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:52

Ah is dat nou alweer zo? :( Na iedere template update is dat zo, echt héél irritant. Maar weer even induiken om dat opgelost te krijgen. Maar bedankt voor je tip! Die test ben ik al weleens tegengekomen maar ik heb hem tot nu toe nog niet gedaan omdat ik me nog aan het verdiepen was in Briggs Myers, en dit is weer een variant daarop geloof ik. Maar die website ziet er wel echt super tof uit. En wat goed dat de uitslag zoveel overeenkomt met hoe je jezelf ziet, haha! Ben ook wel heel nieuwsgierig nu, toch maar eens invullen. Bedankt voor de tip! ^^

Reply
Ysanne 29 januari 2016 - 15:42

Iemand zei me ooit dat je, mits het een heel druk feestje is (en niet zozeer van één iemand), je best gewoon kan weglopen zonder iets te zeggen. Dat heb ik dus een keer geprobeerd toen ik uit ging met een hele groep haha. Ik ontving wel whatsappjes met ”heh waar ben je nu” maar met een ”ik was jullie kwijt ben naar huis” kom je al heel ver haha. Misschien niet heel netjes, maar wel ideaal als je snel naar huis wilt en even echt geen zin hebt om iedereen te gaan zoeken enzo.

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:03

Haha dat is ook nog een slimme zet Ysanne, ‘ik was jullie kwijt ik ben naar huis’. Het is inderdaad niet heel netjes, maar soms komt het gewoon even beter uit en al met al neemt niemand het je kwalijk, toch? ^^

Reply
Sandra 30 januari 2016 - 13:51

Ahhh ja, ik vind het ook irritant om doei te zeggen op een feestje. Sowieso tussen al die mensen door is al een drama, laat staan de persoon zoeken waarvan het feestje is. Eigenlijk zeg ik wel altijd gedag, gewoon omdat ik het netjes vind. Soms ook van een afstand, om nog een jeel zinloos gesprek te vermijden haha.

Reply
Charelle 30 januari 2016 - 21:02

Haha ik ben duidelijk niet de enige die het afscheid nemen irritant vindt. Van een afstandje is ook wel een slimme zet Sandra, misschien ook maar eens onthouden. ;)

Reply
Merel 30 januari 2016 - 23:46

Haha wat een goed concept. Ik heb zelf niet zoveel moeite met doei zeggen. Ik zeg vaak gewoon tegen de meeste ‘close’ mensen dat ik echt NU naar huis wil (dus geen small talk meer, want zij begrijpen dat) en piep er dan tussenuit. En als iemand anders dan vraagt waar ik ben gebleven, zijn er iig een paar mensen die weten dat ik weg ben gegaan. Als ik met m’n vriend ben daarentegen, is het echt een gebed zonder end. Die jongen blijft maar praten haha, heel vermoeiend. Dus dan zeg ik altijd een half uur van te voren dat ik NU weg wil :p.

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:54

Ja, als mensen je goed kennen dan begrijpen ze vaak wel dat nu, nu is. Dat merk ik zelf ook en dat is echt heel prettig. (: Maar je vriend denkt daar kennelijk anders over, haha! Dan is een halfuur van te voren melden wel een slimme zet ja! :’D

Reply
Rowan 1 februari 2016 - 16:53

Ik vind het ongemakkelijke afscheid nemen op feestjes inderdaad helemaal niets, maar ghosting vind ik eerlijk gezegd nogal onbeleefd. Ik zou het best wel ‘raar’ vinden als iemand zonder gedag te zeggen weg zou gaan op mijn feestje. Ik vind het wel dat het hoort om iemand te bedanken voor zijn/haar gastvijheid!

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:47

Ja, dat is ook wel een beetje zo Rowan. Maar op hele grote feesten of tijdens het uitgaan, dan is het soms beter als mensen dat niet doen denk ik. (:

Reply
Loranne 2 februari 2016 - 12:06

Ik zou ghosting heel fijn vinden, maar wel een beetje onbeleefd, dus weet niet of ik het zou doen. Trouwens, een van je bronnen is van de gladiool, en dat is een satiresite, dus dat parodieert je artikel. :)

Reply
Charelle 2 februari 2016 - 12:40

Haha Loranne dat had ik echt helemaal niet zo in de gaten. Thanks voor de heads up! ;)

Reply

Leave a Comment

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.